
Kopání latríny patří k nejoblíbenějším pracím přípravné předtáborové fáze. Považte, zatímco jiní musí rozměřovat jídelnu a bát se, že jim ten či onen transept nevyjde a celé jim to někdo hodí nebo spadne na hlavu, další nebožáci třeba musí řezat kupu dříví, a to všechno pod otravným sluncem na louce. Zato u vznikající latríny je chládek, pivko a člověk je tak nějak mimo dosah všeho a všech. Pokud se vám zdá, že už jsem se podobně kdysi rozpovídal, tak máte pravdu. Jenže ty výhody prostě přetrvávají.
Třebaže práce samotná zas tak lehká není. Zemina je suchá, tvrdá, plná kamení a stromy se vznikající stavební jámě usilovně brání spletitými kořeny. A i zde je potřeba přemýšlet inženýrsky. Třeba když začnete kopat patnáct metrů od jídelny, není to úplně dobrý nápad.

Strávili jsme v díře příjemný den. Armádní medik Tomáš nás naučil vojensky kopat a vojensky vyhazovat hlínu, aby to bylo efektivní a nenáročné. Ten samý Tomáš, který si za svůj krátký pobyt na stavbě tábora připsal hned několik průserů - třeba když si v lese vykopal pícku a když si na kraji rybníka postavil saunu. Obojí by revírníka určitě rozpálilo do běla, zvlášť ta sauna.

Jáma se postupně prohlubovala, avšak pořád to nebylo ono. Objevily se mozoly a jak šel čas, i naši kamarádi. Na slunci už neměli co dělat, tak nám přišli pomoct. A jestli ji nikdo nezasypal, stojí tam latrína pro slona dodnes.
text a fotky Řízek
Žádné komentáře:
Okomentovat