Čekání ve frontě na odbavení, čekání na opožděné letadlo, na kontrolu pasů na letišti, ve frontě na jízdenky, ve frontě na cokoli a na vše. Existují tu nepochybně i fronty na fronty. A všude spousta autorit. Ale můj první londýnský den téměř nepropršel, na Britské ostrovy mě pustili a v čínském bufetu jsem byl úplně jako doma.
Tady bydlí královna. |
Ruzyně v pět ráno spí, z první fronty mě vytahává nagelovaný debíleček, asi mi chce pomoct, když mám ty berle. „Co to máte za občanku? Vždyť ji máte celou zohýbanou a slepovanou izolepou. To teda nepůjde, s tím vás nikam nepustíme,“ pronese autorita a začne se telefonem radit s ještě o kousek vyšší autoritou. Studený pot. „Tak my jsme to jako neviděli, schválně, co vám na to řeknou v Anglii,“ pronesl šéf nakonec. A pustil nás do další čekárny.
Letadlo se z „provozních důvodů“ zpozdilo. Co si pod tím představit? Pilot se včera hrozně vožral a musí se rychle zacvičit nový – „vtipkuji“ s olepenými doklady v kapse. „Jeden z členů posádky se nedostavil, museli jsme sehnat náhradu,“ mlží kapitán i letušky o 45 minut později, když už se opravdu asi poletí. Takže jsem možná měl pravdu.
Amorek. |
Studený pot, koktání. Ale ne, to mi jen paní celnice chce pomoct, když mám ty berle. Pouští nás před všechny potenciální kokainisty i ostatní zdravé lidi, kteří si tu ještě tak hodinku postojí. Ind za přepážkou jen mrkne na občanku a s tváří mistra světa v pokeru nebo v kuličkách mě pustí do Anglie. Venku kupodivu svítí slunce.
Další fronta na lístky na vlak. Jedeme příměstskou soupravou na West Hampstead, odtamtud nadzemkou do Stratfordu, kde někde máme bydlet (to už s místní tramvajenkou). Měli jsme tím ušetřit, ale vypekli nás, stálo to stejně hodně jako jakýkoli jiný spoj z letiště v polích do Londýna. Na předměstí samé titěrné cihlové domky pro panenky s přístavky pro ještě menší panenky. Vypadá to tu jak z učebnice angličtiny.
Všichni se o nás hrozně hezky starají, hlavně nahrané ženské hlasy z reproduktorů. „Pasažéři se zavazadly nechť použijí výtahu! Pozor na mezeru mezi nástupištěm a vlakem! Kdykoli uvidíte něco podezřelého, neprodleně to nahlaste autoritám!“ opakují do zblbnutí. Prostě jsme v bezpečí. Všichni pořád telefonují, hlavně ve vlacích.
SK Okříšky vs. FC Londýn. |
Kolem lvů a admirála Nelsona přes rozestavěné Leicester Square dojdeme k Piccadilly Cirkus, kde jsou živé sochy a neživá socha Amorka. Pokračujeme do čínské čtvrti, kde zapadneme do bufetu a ochutnáváme laskominy, které do českých čínských bufetů ještě nestihly dorazit. A za počínajícího deště obracíme k domovu a jdeme brzo spát, zítra nás čeká Venál a muzea. Na to oboje je potřeba být čerstvý.
text Řízek, fotky Maruška a Řízek
text Řízek, fotky Maruška a Řízek
Žádné komentáře:
Okomentovat